Home / Realizacje / Projekty - realizacje / Przestrzenie publiczne / Ochrona ciemnego nieba w Cumbrii, UK

Ochrona ciemnego nieba w Cumbrii, UK

Products

 • Vulcan Park, Workington
 • Cliff Terrace, Kendal
 • Barraclough Fold and stars
 • Vulcan Park, Workington
 • Barraclough Fold and stars
 • Vulcan Park, Workington
 • Lamp efficacy

  Lamp efficacy

  Ensuring the lamp efficiently converts electricity into light (lm/W).

 • Ballast classification

  Ballast classification

  Controlling the electricity supply to the lamp (Energy Efficiency Index).

 • Luminaire distribution

  Luminaire distribution

  Controlling light emission using optics which bend and shape the light to the correct location.

 • System efficacy

  System efficacy

  Combining optical and thermal control within the luminaire (luminaire lm/W).

 • Presence/absence detection

  Presence/absence detection

  Providing lighting only when it’s needed.

 • Daylight detection

  Daylight detection

  Reducing waste light during daylight hours.

 • Constant illuminance

  Constant illuminance

  Producing the correct lighting levels for the duration of the maintenance period.

 • Task-scene setting

  Task-scene setting

  Allowing the user to set scenes and adapt the lighting to different tasks.

 • Timed off

  Timed off

  Automatic cut-off to turn all lights off during unoccupied hours.

 • Task lighting

  Task lighting

  Lighting task areas with the correct amount of light.

 • Zoning of lighting

  Zoning of lighting

  Zoning lighting in accordance to occupancy patterns or window location.

 • Maintenance schedule

  Maintenance schedule

  Tailoring maintenance schedules in accordance to product age, performance and environment.

 • Waste light

  Waste light

  Eliminating waste light which does not hit the intended target.

 • Reflectance

  Reflectance

  Taking advantage of light which is reflected from the surface within the space.

 • Visible smart metering

  Visible smart metering

  Enabling results of actions to be quickly seen as increased or decreased energy use to encourage responsible energy consumption.

Cumbria jest hrabstwem położonym w północno-zachodniej Anglii. Słynie przede wszystkim ze swoich spektakularnych jezior, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znana jest także z dbałości o zrównoważony rozwój swojego regionu oraz troski o środowisko naturalne. Jedną z ostatnich inicjatyw podjętych przez Radę Hrabstwa Cumbrii oraz mieszkańców hrabstwa są kroki zmierzające ku lepszej ochronie środowiska nocnego, oraz zmniejszeniu zanieczyszczenia ciemnego nieba.

W tym celu Cumbria podjęła współpracę z Thorn Lighting, zlecając firmie projekt i instalację oświetlenia przyjaznego dla ciemnego nieba. Projekt ten obejmował wymianę oświetlenia praktycznie w całym hrabstwie, od miejscowości nadmorskich, poprzez obszary wiejskie, aż po tętniące życiem miasta. Użyte w projekcie oprawy Thorn EP145 i Plurio doprowadziły nie tylko do zmniejszenia zanieczyszczenia światłem, ale przyczyniły się także do poprawy komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców.

Ian Harker, kierownik ds. oświetlenia w Radzie Hrabstwa Cumbria, powiedział: „Cumbria ma jedne z najciemniejszych niebios w Wielkiej Brytanii, a my jesteśmy strażnikami zarówno nocnego nieba, jak i tutejszego środowiska naturalnego. Zdajemy sobie sprawę, że w naszej pracy musimy być ostrożni i uważać, aby nie wywierać negatywnego wpływu. Mamy silne relacje z organizacją Friends of the Lake District, niezależną organizacją charytatywną zajmującą się ochroną krajobrazów Cumbrii, której głos w tej sprawie był dla nas bardzo ważny. Wspólnie uznaliśmy, że innowacyjne technologie i rozwiązania oferowane przez Thron, są odpowiednie dla naszego hrabstwa. Dowodem na słuszność realizacji tego projektu są pozytywne opinie od mieszkańców oraz doniesienia o powrocie do nas nocnych zwierząt, w tym większych nietoperzy żerujących w Kendal's Cliff Terrace".

„Innym samorządom lub organizacjom, które, tak jak my, chcą chronić ciemne niebo i wybrać oświetlenie pasujące do ich charakteru, poradziłbym, aby postawili na innowacyjną technologię, która w znacznym stopniu może poprawić komfort życia zarówno mieszkańców, jak i gości. Wszystkie oprawy oświetleniowe, które zostały zainstalowane w ramach projektu prowadzonego wspólnie z Thorn, posiadają znak Seal of Approval, przyznawany Międzynarodowe Stowarzyszenie Ciemnego Nieba (ang.  International Dark-Sky Association, IDA), co jest dowodem na to, że są one przyjazne dla ciemnego nieba”.

Craig Lensky, kierownik ds. kluczowych klientów w firmie Thorn Lighting, który ściśle współpracował z zespołem ds. oświetlenia Rady Hrabstwa Cumbria podczas realizacji projektu, powiedział: „Nasza rada dla innych, którzy chcą zrealizować podobny projekt, brzmi: najpierw zróbcie badania, rozpoznajcie potrzeby. Porozmawiajcie przede wszystkim z ludźmi, którzy znają nocne środowisko w miejscu, które chcecie oświetlić, a następnie opracujcie rozwiązanie, które przyniesie korzyści wszystkim i wszystkiemu".

Jednym z priorytetów marki Thorn jest ochrona ciemnego nieba, dlatego podjęła m.in. współpracę z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Ciemnego Nieba, organizacją non-profit, której misją jest ochrona dziedzictwa ciemnego nieba poprzez wysokiej jakości oświetlenie zewnętrzne. Thorn dokłada wszelkich starań, aby wszystkie produkty spełniały wymagania przepisów ograniczających zanieczyszczenie światłem w postaci rozlewania się światła,  redukcji wtargnięcia światła lub zbędnego rozświetlania nieboskłonu.

Eliot Horsman, kierownik działu aplikacji dla Urban Life & Architectural w firmie Thorn, powiedział: „Jesteśmy bardzo wrażliwi na kwestię ochrony ciemnego nieba i z tej perspektywy projektujemy nie tylko oprawy słupowe, ale także inne rodziny opraw, odpowiedzialne m.in. za oświetlanie otoczenia budynków".

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie w Cumbrii, obejrzyj film tutaj: https://youtu.be/Vbgdytscg7A