Home / Realizacje / Projekty - realizacje / Przemysł / CR Mechanical Factory, Włochy

CR Mechanical Factory, Włochy

 • CR Mechanical Factory, Italy
 • CR Mechanical Factory, Italy
 • Skuteczność źródła światła

  Skuteczność źródła światła

  Bardzo skuteczne moduły LED dużo skuteczniej zamieniają energię na światło, tym samym redukując zużycie energii.

 • Ballast classification

  Ballast classification

  Controlling the electricity supply to the lamp (Energy Efficiency Index).

 • Luminaire distribution

  Luminaire distribution

  Controlling light emission using optics which bend and shape the light to the correct location.

 • System efficacy

  System efficacy

  Combining optical and thermal control within the luminaire (luminaire lm/W).

 • Presence/absence detection

  Presence/absence detection

  Providing lighting only when it’s needed.

 • Daylight detection

  Daylight detection

  Reducing waste light during daylight hours.

 • Constant illuminance

  Constant illuminance

  Producing the correct lighting levels for the duration of the maintenance period.

 • Task-scene setting

  Task-scene setting

  Allowing the user to set scenes and adapt the lighting to different tasks.

 • Timed off

  Timed off

  Automatic cut-off to turn all lights off during unoccupied hours.

 • Oświetlenie zadaniowe

  Oświetlenie zadaniowe

  Bardzo precyzyjne projektowanie instalacji oświetleniowej koncentruje się na obszarze zadania. Takie podejście zapewnia dobrze doświetlone środowisko pracy i bardzo skuteczne użycie światła.

 • Oświetlenie strefowe

  Oświetlenie strefowe

  W połączeniu z osprzętem umożliwiającym zarządzanie pracą opraw, światło można zorganizować strefowo tak by zminimalizować zużycie energii w obszarach, w których jest ono zbędne.

 • Maintenance schedule

  Maintenance schedule

  Tailoring maintenance schedules in accordance to product age, performance and environment.

 • Waste light

  Waste light

  Eliminating waste light which does not hit the intended target.

 • Reflectance

  Reflectance

  Taking advantage of light which is reflected from the surface within the space.

 • Visible smart metering

  Visible smart metering

  Enabling results of actions to be quickly seen as increased or decreased energy use to encourage responsible energy consumption.

Uruchomiony w 1972 roku, CR to warsztat mechaniczny w mieście Vicenza, który wymagał wymiany źródeł światła. Po pierwsze by zmniejszyć zużycie energii, po drugie by zwiększyć jakość światła tak by spełniało normę UNI 12464-1 określającą Wymagania dla oświetlenia zamkniętych przestrzeni roboczych. Istniejąca instalacja oświetleniowa składała się z 50 tradycyjnych opraw przemysłowych, zwieszanych, wyposażonych w metalohalogenkowe źródła światła o mocy 400W. Średni poziom natężenia światła wynosił pomiędzy 150 a 250 luksów. We współpracy z CR projektant oświetlenia Ind. Giorgio Reffo wstępnie ocenił korzyści instalacji składającej się z nowych metalohalogenkowych lub świetlówkowych źródeł światła. Rezultaty nie dały jednak oczekiwanych rezultatów.

Rozwiązanie do oświetlenia

Marco Bacco, Thorn Energy Partner, zaproponował wykorzystanie oprawy HiPak Pro LED (150W,14 000lm). HiPak Pro LED to solidna, niedroga w konserwacji i utrzymaniu oraz energooszczędna oprawa LED przeznaczona do wysokiego montażu. Wyposażona jest w dedykowany układ optyczny LED przeznaczony do precyzyjnej kontroli światła i wbudowany czujnik podczerwieni. Posiada również ściemniany układ zasilania sterowny sygnałem DALI, dzięki temu gwarantuje maksymalne oszczędności w zakresie zużycia energii.

Marco wyjaśnia: “Norma UNI 12464-1 jest bardzo złożona i wymagająca. Wartości dla natężenia oświetlenia, UGR, Uo i Ra przyjmują różne wzajemne kombinacje wartości w relacji do co do którego rodzaju zadania wykonywanego w warsztacie są przeznaczone. Zapewnienie właściwego rozwiązania oświetleniowego wymaga znajomości tych zadań dla każdego z obszarów, które są oświetlane oraz analizy właściwości produktów jakie zamierzamy wykorzystać. Warsztat maszynowy CR realizuje szeroką gamę projektów dla około 20 sektorów odbiorców, począwszy od rolnictwa a skończywszy na obróbce drewna. Ta działalność powoduje powstanie 138 różnych zadań oświetleniowych i 39 różnych klasyfikacji natężenia światła (od 20 do 2000 luksów), które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu.”

Wyniki i korzyści

HiPak Pro LED bez większego wysiłku zrealizował wymagania dla wszystkich funkcji warsztatu. Dla przykładu, natężenie światła w korytarzach zostało zdefiniowane na 200 luksów, podczas gdy dla obszarów ważnych z punktu widzenia zadań krytycznych wartość ta wzrasta do 400 luksów. Nowe oświetlenie jest w pełni zgodne z normą UNI 12464-1 i zapewnia dobre środowisko pracy dla zatrudnionych, tak by mogli oni pracować skutecznie i produktywnie.

Poza kwestią związaną ze zwiększeniem mocy światła, HiPak Pro LED przyczynił się również do redukcji zużycia energii o 62,5%, z 80 kWh do 30 kWh. Te oszczędności sprawią, że inwestycja zwróci się całkowicie już za 3,3 lata. Dodatkowe oszczędności wynikać będą ze zredukowanych kosztów konserwacji opraw wynikających bezpośrednio z zastosowania technologii LED.