Home / Realizacje / Projekty - realizacje / Handel / Wm Morrisons Supermarket, Bradford UK

Wm Morrisons Supermarket, Bradford UK

 • Wm Morrisons Supermarket, Bradford UK
 • Wm Morrisons Supermarket, Bradford UK
 • Wm Morrisons Supermarket, Bradford UK
 • Lamp efficacy

  Lamp efficacy

  High quality LED modules and drivers and high performance optics combine to provide high levels of useful light output for less energy input.

 • Ballast classification

  Ballast classification

  Controlling the electricity supply to the lamp (Energy Efficiency Index).

 • Luminaire distribution

  Luminaire distribution

  Retail specific luminaire optics provide good levels of vertical illuminance, accurately and efficiently providing the correct light at the required place.

 • System efficacy

  System efficacy

  Combining optical and thermal control within the luminaire (luminaire lm/W).

 • Presence/absence detection

  Presence/absence detection

  Providing lighting only when it’s needed.

 • Daylight detection

  Daylight detection

  Reducing waste light during daylight hours.

 • Constant illuminance

  Constant illuminance

  Producing the correct lighting levels for the duration of the maintenance period.

 • Task-scene setting

  Task-scene setting

  Allowing the user to set scenes and adapt the lighting to different tasks.

 • Timed off

  Timed off

  Automatic cut-off to turn all lights off during unoccupied hours.

 • Task lighting

  Task lighting

  Providing the required levels of light onto the task with minimal spill light reduces over-lighting of surrounding areas, providing the correct light levels to all areas whilst minimising energy use.

 • Zoning of lighting

  Zoning of lighting

  Zoning lighting in accordance to occupancy patterns or window location.

 • Maintenance schedule

  Maintenance schedule

  Tailoring maintenance schedules in accordance to product age, performance and environment.

 • Waste light

  Waste light

  Eliminating waste light which does not hit the intended target.

 • Reflectance

  Reflectance

  Taking advantage of light which is reflected from the surface within the space.

 • Visible smart metering

  Visible smart metering

  Enabling results of actions to be quickly seen as increased or decreased energy use to encourage responsible energy consumption.

Supermarket Wm Morrisons, Bradford UK

Thorn opracowuje oprawę oświetleniową LED wykonaną przy okazji odnawiania wielu sklepów Wm Morrisons

Podobnie do innych detalistów o zasięgu ogólnokrajowym, Wm Morrisons na szczycie swojego „zielonego harmonogramu” umiejscowił obniżenie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla. Dyrektor ds. Energii w Wm Morrisons, Stuart Kirk, wyznaczył za cel obniżenie wydatków na energię o 20 milionów funtów, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości oświetlenia, które jest nieodłącznym elementem zakupów.

W maju 2012 Stuart zgłosił się do firmy Thorn w celu wykonania na zamówienie zmodernizowanej oprawy LED, która mogłaby z łatwością zostać zawieszona w układzie Thorn Arena Trough. W większości tradycyjnych sklepów Wm Morrisons, w których przez ponad 20 lat używano świetlówek T8 i układu sterującego HF, zainstalowany został układ wpuszczony. Stuart uznał rozwiązanie LED jako szybki sposób na obniżenie całkowitego obciążenia powodowanego przez oświetlenie.

Wykonane na zamówienie projekty wystawione na próbę

Thorn współpracował z Ianem Jagger’em, Kierownikiem Projektów Usług Elektrycznych w Wm Morrisons oraz partnerem ds. zarządzania projektami i instalacji – IES, w celu opracowania wykonanej na zamówienie oprawy oświetleniowej LED dla oświetlenia sklepowego na wysokim poziomie, które odtworzyłoby rozsył oświetlenia uzyskiwany do tej pory za pomocą świetlówek  T8, przy zwiększonej wydajności. Ukośne i płaskie projekty oświetleniowe poddawane były wszechstronnym próbom w modelowym sklepie w Bradford. W wyniku prób wywnioskowano, że bardziej odpowiednim pod kątem wyglądu i odczucia było rozwiązanie z zastosowaniem opraw ukośnych.

Poza tym Thorn współpracował z partnerem projektowym Tridonic w celu wbudowania paneli Stark LLE 24 z układem sterującym LCI 070 300, aby stworzyć oprawę oświetleniową o skuteczności świetlnej 91 Lm/W. Aby ograniczyć efekt olśnienia do dyfuzji  światła użyto paneli mlecznych. W celu dopasowania do istniejącego układu sufitu i zwiększenia jednorodności, a także polepszenia wyglądu,  pomiędzy każdą oprawą zainstalowano 300mm płytki zaślepiające.

Korzyść klienta

Poprzez zastąpienie starych świetlówek T8 i układu sterującego HF (140W) najnowszą technologią LED (52W), Wm Morrisons zyskał  63% obniżenia zużycia energii elektrycznej. Wykorzystanie rozwiązań LED pozwoliło również na pewne zmniejszenie całkowitej liczby opraw, co z kolei dało oszczędność energii od  63% do 70%. Zwiększona skuteczność świetlna wpłynęła na wzrost poziomów oświetlenia sklepu i poprawiła jednorodność.

Rozwiązanie daje odczucie większej jasności i jednorodności  wraz z temperaturą barwową 4000K.  Specjalnie zaprojektowana optyka dla detalistów zapewnia zwiększone natężenie oświetlenia pionowego, tak aby produkty na półkach rzucały się w oczy klientom.

W celu opracowania szybszego sposobu instalacji, jako część całego projektu, Thorn dodatkowo przeszkolił wykonawcę-instalatora. Taki krok spowodowany był tym, że cały  system musiał być zainstalowany w sklepie w ciągu trzech nocy podczas godzin zamknięcia.

W celu uzyskania dalszych informacji o systemie Arena skontaktuj się z lokalnym sprzedawcą.

Kluczowe informacje

 • Oszczędność energii: 70%
 • Roczne oszczędności: 39 355,91 Euro
 • Obniżenie emisji CO2: 195 ton
 • Oprawy oświetleniowe zaprojektowane pod kątem zrównoważenia oraz recyklingu po okresie użytkowania
 • Spłacalność: 2,6 lat