Home / Realizacje / Projekty - realizacje / Biura / KLUB PIŁKARSKI NEWCASTLE UNITED, ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

KLUB PIŁKARSKI NEWCASTLE UNITED, ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

 • Newcastle United Football Club, UK
 • Newcastle United Football Club, UK
 • Newcastle United Football Club, UK
 • Newcastle United Football Club, UK
 • Newcastle United Football Club, UK
 • Newcastle United Football Club, UK
 • Lamp efficacy

  Lamp efficacy

  Ensuring the lamp efficiently converts electricity into light (lm/W).

 • Ballast classification

  Ballast classification

  Controlling the electricity supply to the lamp (Energy Efficiency Index).

 • Luminaire distribution

  Luminaire distribution

  Controlling light emission using optics which bend and shape the light to the correct location.

 • System efficacy

  System efficacy

  Combining optical and thermal control within the luminaire (luminaire lm/W).

 • Presence/absence detection

  Presence/absence detection

  Providing lighting only when it’s needed.

 • Daylight detection

  Daylight detection

  Reducing waste light during daylight hours.

 • Constant illuminance

  Constant illuminance

  Producing the correct lighting levels for the duration of the maintenance period.

 • Task-scene setting

  Task-scene setting

  Allowing the user to set scenes and adapt the lighting to different tasks.

 • Timed off

  Timed off

  Automatic cut-off to turn all lights off during unoccupied hours.

 • Task lighting

  Task lighting

  Lighting task areas with the correct amount of light.

 • Zoning of lighting

  Zoning of lighting

  Zoning lighting in accordance to occupancy patterns or window location.

 • Maintenance schedule

  Maintenance schedule

  Tailoring maintenance schedules in accordance to product age, performance and environment.

 • Waste light

  Waste light

  Eliminating waste light which does not hit the intended target.

 • Reflectance

  Reflectance

  Taking advantage of light which is reflected from the surface within the space.

 • Visible smart metering

  Visible smart metering

  Enabling results of actions to be quickly seen as increased or decreased energy use to encourage responsible energy consumption.

Energooszczędna odnowa w grze

Stadion St James' Park drużyny Newcastle United, najstarsza piłkarska arena w Północno-Wschodniej Anglii, został w ostatnim czasie poddany zmianom w zakresie najnowszego oświetlenia LED.

Teraz kombinacja 19 wysokowydajnych opraw wpuszczanych i punktowych wykorzystujących technologię SSL LED oświetla jedną ze stadionowych loży, podczas gdy 151 wpuszczanych opraw Quattro LED dostarcza światło dla głównych korytarzy na dwóch górnych piętrach. Nowy projekt oświetleniowy obniża koszty eksploatacyjne za elektryczność odpowiednio o około 30 i 50 procent.

Kiedy zespół ds. oświetlenia z firmy Thorn składający się z Martina Thompsona i Steva Gleghorna przygotował projekt odnowy loży, dokładnie wiedzieli czego chcą – atrakcyjnego wyglądu, wysokiej jakości białego światła razem ze sterowaniem przez użytkownika i ekonomicznym działaniem. W konsekwencji wybrali połączenie 12 opraw kubełkowych Base LED 1000 i D-CO LED, dwóch opraw punktowych Tidon LED i czterech projektory Prospector LED.

Poprzednia instalacja składała się z opraw kubełkowych CFL i energochłonnych opraw diachronicznych, tak więc oprawy z diodami LED drastycznie obniżyły obciążenie energią elektryczną z 400W do 275W.

Konserwacja oświetlenia w klubie przypominała nieco malowanie mostu kolejowego Forth Bridge i była tylko nieznacznie mniej denerwująca dla elektryków. Przed każdym meczem trzeba było zgromadzić dużą liczbę lamp na wymianę. Średnia żywotność opraw kubełkowych LED jest 24 dłuższa niż lamp halogenowych, lub, ujmując rzecz inaczej 3 571 dni meczowych! Nie powinno być problemu z przeliczeniem oszczędności w sferze kosztów utrzymania.

Aby rozwiązać problem dostarczania każdemu dokładnie takiej ilości światła jakiej potrzebuje oraz aby zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych, zainstalowano prosty układ sterowania oświetleniem SensaLink. Użytkownicy pomieszczenia mogą regulować oświetlenie w sali poprzez prosty regulator sceny z czujnikami dla działania przy obecności/nieobecności jeszcze bardziej obniżającymi zużycie prądu i tym samym oszczędzającymi energie i pieniądze.

Klub piłkarski musiał również poprawić oświetlenie na korytarzach na piętrze piątym i szóstym, co było znacznie większym wyzwaniem. Był to typowy przykład obszaru, dla którego korzystnym mógł być rozsył światła szerszy niż oferowany przez 273 opraw kubełkowych, głownie diachronicznych opraw kubełkowych CFL z podwójnymi lampami.

Wpuszczane oprawy Quattro LED dają wysokiej jakości łagodne oświetlenie o niskiej jasności oraz zupełnie odmieniający efekt wizualny. Ponadto, znacząco poprawiają oddawanie barw (92 CRI wobec 80 CRI). Obciążenie elektryczne zostało w zasadzie zmniejszone o połowę (14,1 do 7,4kW) względem poprzedniej instalacji. Szacunkowe oszczędności w przyszłych kosztach opodatkowania emisji węgla wynoszą około £4000 w skali roku. Poza tym, powtarzając, oczekuje się, że 50 000 godzin żywotności źródła światła wygeneruje znaczące oszczędności w zakresie utrzymania.

W przypadku awarii zasilania, loża oraz korytarze mogłyby szybko zamienić się w tor z przeszkodami. Aby pomóc użytkownikom pomieszczeń w zlokalizowaniu najbardziej odpowiednich tras ewakuacji zainstalowano 45 niewymagających konserwacji opraw Voyager LED Route i LED Area. LEDowe oświetlenie awaryjne jest nie tylko milsze dla oka z estetycznego punktu widzenia niż tradycyjne układy bazujące na świetlówkach, ale zużywa ono również mniej energii i wymaga mniejszego własnego zasilania. Wszystkie wykorzystują pojedyncze, wysoko wydajne diody LED o mocy 2.7W i złożoną optykę dla uzyskania lepszego sterowania światłem. W ten sposób oprawy mogą być rozmieszczone w większych odstępach, co w konsekwencji da oszczędności w kosztach instalacji i eksploatacji.