Home / Realizacje / Projekty - realizacje / Sport / Wembley Stadium, UK

Wembley Stadium, UK

Produkty

 • Wembley_arch
 • Wembley Stadium, UK
 • Wembley Stadium, UK
 • Lamp efficacy

  Lamp efficacy

  Ensuring the lamp efficiently converts electricity into light (lm/W).

 • Ballast classification

  Ballast classification

  Controlling the electricity supply to the lamp (Energy Efficiency Index).

 • Luminaire distribution

  Luminaire distribution

  Controlling light emission using optics which bend and shape the light to the correct location.

 • System efficacy

  System efficacy

  Combining optical and thermal control within the luminaire (luminaire lm/W).

 • Presence/absence detection

  Presence/absence detection

  Providing lighting only when it’s needed.

 • Daylight detection

  Daylight detection

  Reducing waste light during daylight hours.

 • Constant illuminance

  Constant illuminance

  Producing the correct lighting levels for the duration of the maintenance period.

 • Task-scene setting

  Task-scene setting

  Allowing the user to set scenes and adapt the lighting to different tasks.

 • Timed off

  Timed off

  Automatic cut-off to turn all lights off during unoccupied hours.

 • Task lighting

  Task lighting

  Lighting task areas with the correct amount of light.

 • Zoning of lighting

  Zoning of lighting

  Zoning lighting in accordance to occupancy patterns or window location.

 • Maintenance schedule

  Maintenance schedule

  Tailoring maintenance schedules in accordance to product age, performance and environment.

 • Waste light

  Waste light

  Eliminating waste light which does not hit the intended target.

 • Reflectance

  Reflectance

  Taking advantage of light which is reflected from the surface within the space.

 • Visible smart metering

  Visible smart metering

  Enabling results of actions to be quickly seen as increased or decreased energy use to encourage responsible energy consumption.

Thorn i stadion Wembley – nowe światło na Wembley rozjaśnia światowej rangi zawody sportowe i wydarzenia.

Stadion Wembley jest jedną z najnowszych i robiących niesamowite wrażenie aren sportowych na świecie, otwarty w 2007 roku i zbudowany na miejscu wcześniejszego Wembley Empire Stadium, zburzonego w 2003 roku. Jako stadion klasy A w klasyfikacji UEFA, Wembley Stadium gości największe mecze piłkarskie tak jak i inne duże imprezy sportowe oraz koncerty. Stadion ma ponad 90 000 miejsc, 34 bary, 98 kuchni, 8 restauracji i 688 punktów obsługi gastronomicznej, jest największym stadionem w Wielkiej Brytanii i drugim co do wielkości w Europie.

Thorn jest partnerem oświetleniowym stadionu Wembley od 1970 roku, wykonał iluminację Empire Stadium a w 2007 roku wyposażył nowy stadion w znakomitą większość opraw. W 2004 roku Thorn uzyskał pełną zgodę na dostarczenie oświetlenia dla nowego stadionu Wembley. Akceptacja oferty nastąpiła po wygranym postępowaniu przetargowym, w ramach którego m.in. należało przeprowadzić obliczenia oświetleniowe dla każdego pomieszczenia i obszaru (poza oznakowaniem awaryjnym) z wykorzystaniem określonego pakietu AG132.

Niektóre spośród wybranych instalacji oświetleniowych: Oświetlenie łuku wieńczącego

W 2014 roku Thorn wymienił oświetlenie kultowego element architektury stadionu – łuku - na dedykowany system LED umożliwiający wyświetlenie pełnej palety barw jak i osiągnięcie specjalnych efektów przechodzenia światła

Nowe oświetlenie oznacza, że łuk może być podświetlany w nieskończonej ilości kombinacji kolorów. Roger Maslin, Dyrektor Zarządzający na Wembley National Stadium Ltd, wyjaśnia: „Teraz możemy wykorzystywać łuk by tworzyć duże, odważne i zabawne komunikaty, które widać w całym Londynie. Z tak wielką ilością scen możliwości są po prostu fantastyczne. Od krzyża św. Jerzego i barw drużynowych przez tablice wyników dla największych wydarzeń i nieruchome oraz mobilne barwy dla oświetlenia eventowego, aż po korporacyjne barwy naszych sponsorów EE i partnerów z organizacji dobroczynnych. Oświetlenie jest łatwo przekształcalne i ekscytujące."

Pat Holley, starszy projektant oświetlenia w Thorn, który stworzył schemat oświetlenia w całym projekcie, wyjaśnia: „System oświetlenia łuku składa się z dynamicznych projektorów RGB i białych diod LED. 50% chipów LED jest biała a pozostała część po równo obsługuje trzy kanały czerwony, zielony i niebieski”. Kevin Stubbs, Manadżer ds. Technicznych UK, uzupełnia: „Co ważne Wembley, chciało nowe bielsze LEDy tak by biel była idealna i pasowała do starej osiąganej za pomocą żarówek metalohalogenkowych. Dlatego musieliśmy tuningować białe LEDy by osiągnąć wymagany stopień podobieństwa."

Miejscowy ,wyspecjalizowany kontraktor stadionu – Hollandia – ekspert w zakresie dostępu i konserwacji łuku, montował nowe oświetlenie. W celu przyspieszenia instalacji Thorn zaprojektował i skoordynował produkcję dedykowanej ramki montażowej, która umożliwiała skorzystanie z mocowania istniejących opraw. Sercem nowego oświetlenia jest system sterowania, zaprojektowany przez Thorn wraz partnerem, który umożliwia osiągnięcie nieograniczonej liczby konfiguracji oświetlenia LED.

Oświetlenie boiska

408 projektorów Mundial 2KW oświetla niesamowite boisko stadionu i zapewnia sześć poziomów światła dopasowanych do danego wydarzenia:

 • Koncert
 • Konserwacja/tryb awaryjny koncert
 • FA klasa III
 • Premiership
 • UEFA/Awaryjny przekaz TV
 • FIFA/HDTV

Mundial to bardzo mocny i wydajny projektor przeznaczony oświetlenia wszystkich rodzajów sportu oraz oświetlenia wielkoobszarowego. Szeroki wybór źródeł światła w różnych rozmiarach daje dużą swobodę w zakresie doboru mocy, współczynnika oddawania barwy i temperatury barwy. Projektory na Wembley osiągają 63 000 lux i średnie natężenie pionowe dla kamer w wysokości 2626 i jednolitość na poziomie 0,7. Dostęp do wnętrza oprawy odbywa się z tyłu obudowy, jej otwarcie powoduje automatyczne odłączenia oprawy od zasilania co sprawia, że oprawa jest łatwa w montażu i konserwacji.

Noel Whiffin, Key Account Manager w Thorn Lighting, wyjaśnia dlaczego projektowanie oświetlenia dla płyty boiska wymagało ostrożnego planowania: „Wstępna wizyta na placu budowy stadionu ujawniła, że kratownice z jednej strony stadionu, które miały podtrzymywać częściowo zamykany dach stadionu, będą stanowiły przeszkodę dla projektorów. Dlatego podjęliśmy współpracę z naszym partnerem od oprogramowania Lighting Analysts tak by stworzyć pełny model kratownic przesuwanych, tak by wyeliminować potrzebę przesuwania projektorów po ich zamontowaniu. Rezultatem naszych prac było zmniejszenie wpływu przeszkody w postaci kratownicy o 5% oraz schemat oświetleniowy zgodny w pełni z wymogami FIFA. Projektory montowane są za pomocą dwóch punktów montażowych, kotwy centralnej i drutu podtrzymującego, do trzech na jednym maszcie. W celu dalszej redukcji przeszkód powodowanych przez sąsiednie projektory asystowaliśmy także przy projektowaniu kratownic do montażu opraw, tak by zredukować liczbę przeszkód na drodze wiązki światła z projektorów.”

Oprawy z kloszem

Oprawy z kloszem są wykorzystywane dla każdego z sześciu poziomów światła dla misy stadionu ,w różnym zakresie z wykorzystaniem oprawy Troika 400W na żarówki metalohalogenkowe, zarówno w trybie oświetlenia bezpośredniego i pośredniego. Troika to asymetryczny projektor z płaskim kloszem na lampy wyładowcze 250-600W z regulowaną pozycją trzonka źródła światła. Znakomicie nadaje się do zastosowania w sporcie, zapewnia minimalną ilość światła niechcianego i olśnień, przy jednoczesnej doskonałej kontroli mocy oświetlenia. Każde ze źródeł światła oferuje różne typy rozsyłu światła zapewniające elastyczność i wydajność. Oświetlenie bezpośrednie/pośrednie w postaci projektorów Troika zostało zamontowane po wewnętrznej stronie konstrukcji szkieletowej stadionu, podczas gdy oświetlenie do podświetlenia dachu (również oprawa Troika) jest zamontowane z tyłu krawędzi misy stadionu. Misa stadionu wyposażona jest również w okablowanie niezależne przeznaczone dla opraw i oznakowania awaryjnego.

Wykorzystane produkty

Łuk stadionu

Specjalny projektor RGBW LED

Płyta boiskaMundial
Hala, misa stadionuTroika
FasadaContrast R
Zewnętrzna ściana konstrukcyjnaVia
TrybunyAreaflood
Drogi serwisowe i parking dla ciężarówekHipak Pro LED
Parking ciężarówekAquaforce LED
Loża partnerów EEChalice
Hala wejściowa i recepcja Chalice LED