Home / O nas / Nowości i wydarzenia / Pałac Młodzieży w Katowicach

Pałac Młodzieży w Katowicach

  • Pałac Młodzieży
  • IMG_2054.jpg
  • IMG_3309.jpg
  • IMG_2694.jpg
Jan 16, 2015

Jest budynkiem oświatowo-kulturowym. Został zbudowany w latach pięćdziesiątych 20-go wieku i jest jednym z lepszych przykładów modernizmu w Polsce. Budynek składa się z trzech zasadniczych segmentów połączonych wewnętrznym i zewnętrznym układem komunikacyjnym.

Segment A

Część teatralna od lat osiemdziesiątych 20–go wieku była zamknięta. Projekt obejmował rewitalizację Sali Teatralnej. Założeniem było stworzenie nowoczesnej Sali Teatralnej dla Miasta Katowice z nowym ukształtowaniem czaszy widowni przy jak największym poszanowaniu i zachowaniu wystroju wnętrz o dużych walorach architektonicznych.

Segment B

Część dydaktyczna funkcjonująca bez zasadniczych zmian w stanie nienaruszonym do początku 21-go wieku. Projekt obejmował przywrócenie pierwotnego układu przestrzennego z dostosowaniem obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Segment C

Część z funkcją sportową (pływalnia i sala sportowa). Części bardzo dobrze zachowane. Projekt obejmował dostosowanie budynków do współczesnych potrzeb funkcjonalnych dla tego typu obiektów. Wszystkie części kompleksu jak również iluminacja zewnętrzna została wykonana przy zastosowaniu opraw firmy Thorn.

Projekt modernizacji : Biuro Architekt Kaczmarczyk

Inwestor : Urząd Miasta Katowice

Realizacja : 2010-2014…Niczym  wielkie  płaty szronu , wirujące pośród pni  ciemnego lasu , oprawy Fatamorgana miały się unosić  nad  czaszą widowni, która została zaprojektowana w zabytkowym teatrze PM w Katowicach.

Nazbyt ciężkiemu wnętrzu  Fatamorgany miały nadać delikatność a zarazem zachować wielkość i rozmach należny sali teatralnej…

 

architekt Andrzej Kaczmarczyk

architekt  Sylwia Bartoszewska

zdjęcia Krzysztof Kachel

← POWRÓT