Home / O nas / Nowości i wydarzenia / Nominacje do nagrody Zumtobel Group: Madrid Río

Nominacje do nagrody Zumtobel Group: Madrid Río

  • Madrid Río
  • Madrid Río
  • Madrid Río
  • Madrid Río
  • Madrid Río
Jun 16, 2014

Przeniesienie ruchu drogowego w Madrycie pod ziemię

Przeniesienie ruchu drogowego w Madrycie pod ziemię

Ogłoszono listę pięciu finalistów konkursu Zumtobel Group Awards 2014 w kategorii Rozwój Obszarów Miejskich & Inicjatywy, sponsorowanego przez Thorn Lighting. Wśród tych projektów jest Madrid Río, w którym postawiono sobie za cel zmianę miejskiego krajobrazu Madrytu dzięki schowaniu sześciu kilometrów obwodnicy pod ziemię.

Autorzy projektu – pracownie architektoniczne Burgos & Garrido, Porras La Casta, Rubio & Álvarez-Sala, West 8 i inne – zdecydowanie odeszli od typowych miejskich rozwiązań skupionych na samochodach. Po przeniesieniu części ruchliwej drogi M30 pod ziemię powstały nowe przestrzenie publiczne, uwolniono tutejsze dzielnice od duszących spalin i odtworzono więź miasta z rzeką Manzanares.

Schowanie tej części madryckiej obwodnicy pod ziemię zwolniło ponad 150 hektarów terenu, który można było wykorzystać do innych celów. Około 120 hektarów jest przekształcanych w pas zieleni biegnący wzdłuż brzegów rzeki, dzięki czemu mieszkańcy Madrytu zyskali dostęp do pięknego środowiska naturalnego w granicach wielkiego miasta.

Projektanci, realizując ideę niewidocznego dla mieszkańców ruchu drogowego, stworzyli skomplikowaną podziemną infrastrukturę, włącznie z ponad sześciokilometrowym betonowym tunelem. Na powierzchni tę betonową konstrukcję zakrywają zagajniki i tereny zielone, tak że mieszkańcy Madrytu mogą się cieszyć niczym niezakłóconym widokiem na nowe parki i rzekę.

Madrid Río jest jednym z najambitniejszych projektów publicznych realizowanych w Europie w ostatnich latach. O ile wcześniej obwodnica odseparowała miasto od środowiska naturalnego, o tyle ten projekt doprowadził do ponownego połączenia krajobrazu miejskiego z rzeką, z korzyścią dla tutejszych mieszkańców.

Zwycięski projekt zostanie ogłoszony na konferencji prasowej Zumtobel Group Award 22 września w Londynie. Zainteresowanych bardziej szczegółowymi informacjami zapraszamy na stronę www.zumtobel-group-award.com/en/957.asp.

Prawa autorskie do zdjęć:
Images 1-4: Burgos & Garrido Arquitectos / Porras La Casta / Rubio & Á.-Sala / West8
Image 5: Jeroen Musch

← POWRÓT